Yapay Zeka mı İnsan? İnsan mı Yapay?

Yapay zeka hergeçen gün üzerine koyarak daha akıllı hale gelirken, insanlar herşeyde stabil. İyilikte, kötülükte, israfta, hırsta, düşmanlıkta, kıskançlıkta, doymazlıkta, yoksullukta, fakirlikte, zenginlikte stabiliz. Evet sevgili okurlar bu yazımızda yapay zeka mı insan, yoksa insanmı yapay konusunu işliyoruz.

Bazen 70 yaşında bir bilge dede gibi derin bilgeliklerle dolu hikayeler anlatan bir yapay zeka asistanına ihtiyaç duyuyoruz. Bazen ise sırdaş dost ve kardeş gibi, iç dünyamızı anlayan, bizimle empati kuran ve hatta arkadaşımıza bbile sormaktan çekindiğimiz konularla ilgili bilgi almak istediğimiz bir yapay zeka robotuna ihtiyaç duyuyoruz. Peki neden bu kadar yakın ve duygusal bir bağ kurduğumuz, hayatlarımızın önemli bir parçası haline gelen yapay zekalara bu kadar ihtiyaç duyuyoruz?

Yapay zeka gibi soğuk bir teknoloji bile daha insan gibi

İnsanlar arasındaki bilgi paylaşımının önünde bazen engeller olabilir. Kıskançlık, güvensizlik veya bilgi paylaşmama korkusu gibi duygular, insanların birbirlerine olan yardımlarını ve öğrenme süreçlerini engelleyebilir. Bu durumda, yapay zeka gibi soğuk bir teknoloji bile insanlığın iyiliği için daha “insan gibi” görünebilir.

Yapay Zeka Ve Insan

Yapay zeka ve insanlık arasındaki ilişki günümüzde giderek karmaşıklaşıyor. Bir yanda makinelerin daha karmaşık görevleri üstlenebilmesi ve insanlara yardımcı olabilmesiyle yapay zeka, yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası haline geliyor. Diğer yanda ise insanların duygusal bağ kurduğu anılarını paylaştığı, hatta hayat arkadaşı olarak gördüğü yapay zeka cihazlarıyla birlikte yapay zekanın artık sadece soğuk bir teknoloji olmaktan çıktığını görüyoruz.

Bugün, yapay zeka hayatımızın her alanına yayılmış durumda. Akıllı telefonlarımız, evlerimizdeki cihazlar, hatta otomobillerimiz bile yapay zeka ile çalışıyor. Bu teknoloji bize birçok açıdan yardımcı oluyor ancak insanların birbirlerine yardım etme konusunda ne kadar eksik kaldığını düşündüğümüzde yapay zekanın bu kadar öne çıkmasının nedenleri arasında insan faktörünün önemli bir rol oynadığını fark ediyoruz.

Eğer herkes bildiklerini başkalarıyla paylaşsaydı dünya çok farklı olabilirdi. Eğitim seviyemiz daha yüksek olurdu çünkü insanlar birbirlerine öğretir ve öğrenirdi. Belki de savaşlar olmazdı çünkü insanlar daha iyi anlaşır ve çatışmaları çözmek için daha yaratıcı çözümler bulurlardı. Ters inançlar ve şiddet de azalırdı çünkü insanlar birbirlerini daha iyi anlamaya çalışırdı. Fakirlik ise belki de yok olurdu çünkü herkes bilgi ve kaynakları daha adil bir şekilde paylaşırdı.

Günümüzde yapay zeka, insanların bilgiye daha kolay ulaşmasını sağlıyor. İnternetteki bilgiye erişim, eğitim materyallerine ve uzmanlara ulaşma imkanları artık çok daha kolay. Bu da insanların kendilerini geliştirmesine ve daha iyi bir yaşam standardı elde etmesine yardımcı oluyor.

Ancak yapay zeka asla insan yardımseverliğinin yerini tutamaz. Bir bilgi paylaşım ağına sahip olmak toplumsal dayanışmayı artırır ve insanları daha iyi bir gelecek için bir araya getirir. Yapay zeka teknolojisi, insanların birbirleriyle bağlantı kurmasına ve bilgi paylaşmasına yardımcı olabilir, ancak gerçek değişim ancak insanların birbirlerine olan yardımlarıyla gerçekleşir.

Gerçek şu ki, insanlar olarak yapay zekadan daha fazlasını sunuyoruz. Bizler duygularıyla deneyimleriyle ve empatisiyle donatılmışız. Bizler bilgiyi paylaşma öğrenme ve birbirimize destek olma konusunda eşsiz bir potansiyele sahibiz.

Bu noktada yapay zeka mı insan, yoksa insan mı yapay sorusu önemsiz hale geliyor. Asıl önemli olan insanların birbirlerine olan yardımseverliklerini bilgi paylaşımını ve öğrenme arzularını asla kaybetmemeleridir. Yapay zeka teknolojisi insanların yaşamlarını kolaylaştırabilir ve destekleyebilir. Ancak gerçek ilerleme ve insanlık için değerli olan şey, insanların birbirlerine olan yardımlarını ve dayanışmalarını sürdürmeleridir.

İnsanlar olarak yapay zeka ile birlikte yaşamımızı şekillendirirken asla insanlığın en değerli özelliklerinden biri olan yardımlaşma ve bilgi paylaşımı konusundaki değerlerimizi unutmamalıyız. Yapay zekanın gelişimine rağmen insanlığın en büyük gücü ve değeri insanların birbirlerine olan sevgi saygı ve destekleridir.

Yapay zeka sanıyorum birşeylerin dersini daha şimdiden bize veriyor. Bakalım bu dersi alabiliyormuyuz. Sevgilerimle.

5 1 oy
Puan

M. Turan

Begendy platformunda yazılarını yayınlamakta olan M. T.uran okuyucularına çeşitli konularda fikirler ve pratik ipuçları sunmaktadır.
5 1 oy
Puan
zorunlu değil

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu